Wojciech Musialik               
Wojciech Musialik

Patent na pierwszą protezę krtani

Kolejny patent na protezy krtani


 

Techniczną protetyką mowy zajmuję się od 1988 roku. W tamtych latach współpracowałem z śp. Profesor n.  med. Tatianą Gierek i Kliniką Otolaryngologii w Katowicach. 

Wykonywałem zlecone przez Panią profesor różnego rodzaju narzędzia chirurgiczne, zabiegowe i aparaty medyczne. Trudności w porozumiewaniu się z pacjentami bez krtani doprowadziły mnie do skonstruowania i dalszej produkcji aparatów wytwarzających głos - krtani elektronicznych. Pierwsze aparaty nazywaliśmy roboczo „laryngofonami”.  Nie miały one nic wspólnego z prawdziwymi laryngofonami używanymi przez czołgistów w wojsku.  Nazwa jednak przyjęła się w Polsce.
Moją pracę w tej dziedzinie rozpocząłem opracowaniem i opatentowaniem krtani elektronicznej, umożliwiającej pacjentom po laryngektomii lub z uszkodzonymi strunami głosowymi komunikowanie się sposobem artykulacji akustycznej.  Obecnie współpracuję z Międzynarodowym Onkologicznym Instytutem, Mowy, Słuchu i Zaburzeń Równowagi i Śląskim Uniwersytetem Medycznym.


Był to początek mojej drogi w protetyce i onkologii otolaryngologicznej. Kolejne lata przyniosły szereg nowych technologii i urządzeń, zarówno diagnostycznych jak i rehabilitacyjnych. Powstały nowe typy krtani elektronicznych.


Urządzenia do usuwania odczynu limfatycznego po radioterapiiSzkolenie na Uniwersytecie Medycznym w BiałymstokuNa bazie badań został opracowany przeze mnie aparat do wizualizacji graficznej ciśnienia rozwarcia zwieracza ust przełyku.


Opis metody znajduje się w poniższej publikacji.


Wspólne badania

z prof. Jarosławem Markowskim doprowadziły do powstania nowej techniki diagnozowania nawrotów choroby nowotworowej u pacjentów laryngektomowanych.Wizualizacja zmiennej ciśnienia otwarcia zwieracza ust przełyku u pacjenta bez wznowy.Opracowałem również antybakteryjne filtry nanotechnologiczne stosowane u pacjentów laryngektomowanych zabezpieczające przed infekcjami dróg oddechowych. Filtry oparte są o technologię srebra koloidalnego i filtrów absolutnych. Połączenie tych dwóch technik pozwoliło uzyskać najlepsze efekty jałowości powietrza wdychanego.


Ponadto powstał szereg aparatów pomocnych w nauce mowy przełykowej, wzmacniacze mowy przełykowej i elektronicznej  oraz szereg aparatów wspomagających terapię logopedyczną.


Opracowałem metody technicznej rehabilitacji głosu pacjentów laryngektomowanych oraz pacjentów z uszkodzonymi strunami głosowymi. Wspólnie z dr n.med. Jarosławem Paluchem brałem udział w przywróceniu głosu dziecka z uszkodzonymi podczas operacji w Szwajcarii strunami głosowymi.
Na bazie badań został opracowany przeze mnie aparat do wizualizacji graficznej ciśnienia rozwarcia zwieracza ust przełyku.

Szkolenie z zakresu przeprowadzania badania ciśnienia otwarcia zwieracza ust przełyku.


W poniższych publikacjach  przedstawiam część mojej drogi naukowej i osiągnięć w dziedzinie otolaryngologii, logopedii, rehabilitacji i logopedii . Na koniec pozostaje mi tylko zaprosić  pacjentów z dysfunkcjami głosu, mowy, równowagi oraz innymi zaburzeniami onkologicznymi do odwiedzenia naszego Instytutu.


Zastosowanie nowoczesnych fizjoterapeutycznych metod rehabilitacji w leczeniu wybranych postaci dysfonii


Voice rehabilitation with the application of massage device ''medical 2VR'' in patients after total laryngectomy


Device for graphic visualization of pressure course in the opening of sphincter of oesophagus mouth in patients after total laryngectomy


Powiązane linki:


1. Przedruk w Arabskim czasopiśmie.    

         

2. Science Direct


3. Ambasada Sukcesu


4. Dot Player


5. Ambasada sukcesu 2


6. Wikipedia

7. International Index Copernicus

8. PubMed


Mam nadzieję, że wspólnie znajdziemy odpowiednią metodę leczenia lub rehabilitacji.